رویای خیال من

باید در سرزمین اشغالی آذربایجان شمالی رفرندام الحاق به سرزمین مادری ایران انجام گیرد : اسماعیل اسدی دارستاتی

 باید در سرزمین اشغالی آذربایجان شمالی  رفرندام الحاق  به سرزمین مادری   ایران انجام گیرد : اسماعیل اسدی دارستاتی

 بنده به مسئولان نظام بخصوص وزارت امورخارجه پشنهاد می كنم طرحی با دستان ایران به سازمان ملل داده شود تا در سرزمین های جدا شده ایران از جمله اذربایجان شمالی (اشغالی ) و بحرین  ( اشغالی ) و كویت(كورش ) ، بصره (افشار ) ، كردستان عراق و سرریه و تركیه( كردستان ایران ) و امارات عربی ( فارس جنوبی ) ، قطر(علوی )، عمان ، هرات ، تاجیسكتان ، تركمنستان و سیستان و بلوچستان پاكستان انتخابات انجام گردد كه ایشان آیا تمایل به الحاق به ایران دارنند یا نه بنابر  نظر سنجی سرزمین های اشغالی ایرانی 87 درصد تمایل به الحاق به سرزمین مادری دارنند و این وظیفه دولت ایران است كه درخواست مردم ایران كه در اسارت و اشغال  اجنبی ها ها هستند به وطن بازگرداند.. زنده باد ایران زمین و به ایمد بازگشت سرزمین اشغالی به سرزمین مادری ایران تحت حاكمیت جمهوری اسلامی ایران با اداره  فدرالی كشور.

 جا دیدیم مطالب را خدمت شما بنویسم وقتی دیدیم الهام علی ایف كه از نزاد روسهای متجاوز به اذربایجان است و از یهویان مسامان شده روس است و پسرش با یك یهودی ازدواج نموده است ..حكومت علی ایف دیكتاتور  غیر قانونی  استانهای آذربایجان شمالی و ایالات تالشان و نخجعوان را اشغال نموده است باید سرزمین  آذربایجان شمالی در سال 1378 طبق قرارداد  گلستان به سرزمین مادری بر می گشت این مطالب را می نویسم  دینی كه به وطن داشتم ادعا كرده باشم گر ایرن نباشد جان چه كنم جانم فدای ایران زمین

روز دهم فروردین ماه- ۳۰ مارس- از سوی حزب موسوم به «جبهه آزادی ملی آذربایجان جنوبی»! همایشی با عنوان «فردای آذربایجان جنوبی» در سالن اجتماعات یکی از هتل های باکواشغالی  برگزار شد. در این همایش که علاوه بر تعدادی از اعضای این حزب برخی از مقامات و شخصیت های سابق حكومت خود خوانده و اشعغالگر  جمهوری آذربایجان نیز حضور داشتند، ادعاهای سخیف و کودکانه ای علیه حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران مطرح شده بود و احضار سفیر خود خوانده جمهوری آذربایجان از سوی معاون محترم آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه کشورمان در اعتراض به برپایی این همایش صورت پذیرفته بود.

ایشان درباره علت احضار سفیرخود خوانده  جمهوری آذربایجان گفته است «در حالی که جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش کرده است روابط دو کشور در مسیر پیوندهای عمیق دو ملت تداوم یابد، انجام اینگونه اقدامات می تواند آسیب جدی به روند مثبت و رو به توسعه روابط فیمابین وارد کند»... این سکه اما، روی دیگری هم دارد که نباید از نگاه مسئولان محترم سیاست خارجی کشورمان نادیده گرفته شود. بخوانید؛ ایران باید سفارت خد را در باكو اشغالی تعطلیل و سفارت خود خوانده آذربایجان شمالی را تعطلیل كند چه لزومی دارد وقتی آذربایجان شمالی از سال 1387 جزو رسمی ایران شد طبق قرارداد گلستان و یكی از استاهنای ایران محسوب می شود دولت ایران در یك استان اشغالی  سفارت داشته باشد.

۱-  آذربایجان اشغالی  شمالی نزدیک به ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد که اکثریت نزدیک به تمامی آنها مسلمان و شیعه هستند و پیوندهای عمیق فرهنگی و عقیدتی با مردم آذربایجان ایران دارند و 30 درصد آنها تالش مسلمان هستند .

مردم آذربایجان شمالی  اگرچه سال های متمادی تحت سلطه شوروی سابق بوده اند ولی علی رغم تلاش و برنامه ریزی گسترده حزب کمونیست شوروی از عقاید دینی و فرهنگ و سنت های آذری خود دست نکشیدند. آنها بعد از فروپاشی شوروی سابق خواستار بازگشت به فرهنگ و عقاید خود بودند و از آن هنگام تاکنون ایران اسلامی را قبله آمال خود می دانند.

شواهد موجود و رصدهای پیوسته کمترین تردیدی باقی نمی گذارند که مردم  آذربایجان شمالی اشغالی ، خود را عضو جدا شده ای از ایران اسلامی تلقی می کنند و تلاش فراوان و برنامه ریزی گسترده صهیونیست ها که بعد از فروپاشی شوروی در جمهوری خود خوانده  آذربایجان نفوذ قابل توجهی یافته اند، تاکنون نه فقط موفق به تغییر این دیدگاه در مردم شریف  آذربایجان شمالی اشغالی  نشده است بلکه دشمنی و جنایات وحشیانه صهیونیست ها علیه ملت های مسلمان ، اشتیاق مردم  آذربایجان شمالی  را به پیوند با ایران اسلامی شتاب بیشتری داده است.

همایش مورد اشاره یکی از دهها و صدها اقدام مشترک صهیونیست ها و برخی از دولتمردان جمهوری اشغالگر آذربایجان برای مقابله با احساس همبستگی مردم آن خطه با ایران اسلامی و پیشگیری از فوران این احساس عمیق دینی و فرهنگی است. برپایه شواهد موجود تأسیس حزب موسوم به «جبهه آزادی ملی آذربایجان جنوبی»! یک اقدام ناشیانه از نوع «فرار به جلو» است که به منظور پیشگیری از خواسته مردم دولت خود خوانده جمهوری آذربایجان برای الحاق به ایران اسلامی و یا تشکیل یک نظام اسلامی مشابه ایران، سازماندهی شده و تاکنون نیز کمترین موفقیتی نداشته است.

گفتنی است «وفاقلی زاده» مشاور سابق رئیس جمهوری آذربایجان اشغالی  در دوران ریاست جمهوری حیدر علی اف سفرهای چندباره خود به اسرائیل و رایزنی با مقامات رژیم صهیونیستی را پنهان نمی کند. او به همراه نمایندگانی از احزاب «جبهه خلق» و «آزادی و مساوات» از جمله برپا کنندگان و شرکت کنندگان در همایش مورد اشاره بوده اند.

۲- برای شناخت روحیات و بینش و فرهنگ مردم جمهوری آذربایجان می توان نیم نگاهی به مردم مسلمان، غیور و پاکباخته آذربایجان خودمان انداخت. مردمی که پایداری و فداکاری آنها در دفاع از انقلاب اسلامی و حضور همیشگی آنان در حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، مثال زدنی و کم نظیر است. مردمی که در تمامی فراز و نشیب ها و روزهای حادثه- از جمله در مقابله با رژیم طاغوت و در جریان جنگ تحمیلی- از امام راحل(ره) و خلف حاضر او به یک اشاره بوده است و از آنها در دفاع از انقلاب و میهن اسلامی، به سر دویدن.

۳- شرکت کنندگان اندک و کم شمار همایش یاد شده، اگرچه علیه تمامیت ارضی ایران اسلامی یاوه سرایی کرده اند ولی این فقط ظاهر ماجراست و در پشت این ظاهر ساختگی شور و اشتیاق وصف ناشدنی مردم مسلمان جمهوری آذربایجان اشغالی  برای الحاق به جمهوری اسلامی ایران موج می زند و اگر چنین نیست- که هست- اینهمه تلاش حزب صهیونیستی جبهه آزادی ملی آذربایجان جنوبی! برای چیست؟!

این ماجرا و دهها ماجرای مشابه دیگر کمترین تردیدی باقی نمی گذارد که مردم در  آذربایجان شمالی  اشغالی  از حضور و نفوذ آشکار و پنهان صهیونیست ها در آن مرز و بوم به تنگ آمده اند. و این دقیقاً همان پیامی است که بایستی مسئولان محترم سیاست خارجی کشورمان دریافت کنند و در پی آن برای نجات مردم جمهوریخود خوانده  آذربایجان دست به کار شوند. چگونه؟! بخوانید؛

۴- مسئولان محترم کشورمان می توانند به دولت خود خوانده و یهودی جمهوری آذربایجان پیشنهاد کنند که الحاق  آذربایجان شمالی  اشغال شده به آذربایجان ایران را در میان مردم آن کشور به رفراندوم بگذارند. این ابتدایی ترین گام در تحقق دموکراسی و مردم سالاری است. نتیجه اما، از هم اکنون به آسانی و با قاطعیت قابل پیش بینی است و یا، خواسته واقعی آنان برای تشکیل یک نظام اسلامی شبیه جمهوری اسلامی ایران را از طریق یک رفراندوم با دو گزینه «آری» و «نه» جویا شوند. آنچه در میان مردم شریف  آذربایجان شمالی  جریان دارد به وضوح نشان می دهد که آنها در گام اول خواستار الحاق به ایران اسلامی هستند و اولویت دوم را در تشکیل یک نظام اسلامی با ساختاری برگرفته از ساختار جمهوری اسلامی ایران می دانند و بنابر نظر سنجی در میان مردم آذربایجان شمالی  بیشتر از 92 درصد مردم   خواستار به الحاق به ایران هستند و این را آروزی خود می دانند//

حال وظیفه دولت جمهوری اسلامی ایران است كه سرزمینهای اشغال شده را بازپس بگیرد...

۵-در جریان خیانت رژیم آمریکایی شاه در جدا کردن بحرین از میهن اسلامی به شواهد و قرائن معتبری اشاره کردیم که نشانه نفرت عمیق مردم بحرین از حکومت دست نشانده آل خلیفه و اشتیاق آنان برای بازگشت به وطن اصلی یعنی ایران اسلامی بود.ولی امروزه شاهد انقلاب اسلامی مردم بحرین برای سرنگونی رژیم آل خلیفه هستیم و اكثریت مردم بحرین خواستار الحاق به جمهوری اسلامی ایران هستند خود را یكی از استانهای ایران می دانند.

اکنون نیز همه شواهد و اسناد موجود حکایت از آن دارد که روزهای فوران شور آمیخته به شعور مردم شریف  آذربایجان اذربایجان شمالی اشغالی  نزدیک است و احزاب صهیونیست ساخته آن سامان چاره ای جز نقل مکان به تل آویو نخواهند داشت.

----------------------------------------------------------

بنابر درخواست مكرر همنوطنان ایرانی در آذربایجان و تهران و نقاط سراسر ایران و اتباع ایران در آمریكا و اروپا عین مصاحبه  اسماعیل اسدی دارستانی   نویسنده و محقق و فعال حقوق بشر دوباره چاپ شد.

آذربایجان شمالی و ارمنستان و 17 شهر قفقاز طبق قرارداد گلستان باید در سال 1378 به سرزمین مادری ایران الحاق  می شد: نویسنده و محقق و پزوهشگر بین المللی

 

 اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق :جمهوری آذربایجان و نخجوان  و ارمنستان سه استان جدا شده از ایران هستند و مطابق قرارداد گلستان در سال 1388 بادی به خاك وطن الحاق می شد كه بعلت  عدم پی گیری از مسئولان وزارات خارجه و سیاست گذار این عمل تحقق نشد و مطابق قانون بین الملل این عهدنامه گلستان قانون ی است ایران  تا سال 1388 آذربایجان  را به روسیه واگذار نموده بود و بعداز قرارداد روسیه موظف بود  آذربایجان  را تحویل ایران كند  و قانونا آذربایجان شمالی  شامل استان تالشان  و استان آذربایجان شمالی و استان نخجعوان  به خاك ایران الحاق می شد..و دولت ایران باید وظیف دارد كاری كه در سال 1388 نكرده و خاك ایران را به ایران الحاق نكرده پی گیری كند و سه استان ایران و 17 شهر قفقاز را بخاك ایران باز گرداند و تاسیس دولت و جمهوری  در استان آذربایجان شمالی غیر قانونی است از سال 1388  و باید  به خاك ایران ملحق شود

آستارا نیوز سوال: نظر شما دربارة حقیقت عهدنامه‏های گلستان و تركمانچای چیست؟

 

جواب اسماعیل اسدی دارستانی : درست است كه بعد از فروپاشی شوروی در جمهوری آذربایجان (ایران شمالی) تاریخ از نو نوشته شده است، اما مسایل مصادف با اوایل قرن نوزدهم، جنگهای اول و دوم روسیه به عنوان نمونه‏های تاریخی همچنان به گونه‏ای كه بود، باقی مانده و تغییر نیافته است. من به عنوان یك تاریخ شناس اینگونه می‏اندیشم كه، نگاه امروزی ما به این مسایل بایستی متفاوت از نگرش مسكو به این مسایل در دورة شوروی سابق باشد. متأسفانه این كار، امروز در كشور ما به واقعیت نمی‏پیوندد. در آن زمان [دورة‌ شوروی]، اینگونه ادعا می‏شد كه در جنگ روسیه و ایران، ایران طرف اشغالگر است و البته تزار روس را نیز اشغالگر می‏نامیدند و از طرف دیگر، به طور ضمنی، اشغال اراضی شمال ارس توسط روسیه را وحدت می‏نامیدند و حتی چنین می‏نوشتند كه ، مردم گنجه با میل خود به تابعیت روسیه درآمدند، البته این مسأله‏ای جز تحریف تاریخ نیست. نگاه درست این است كه روسیه اشغالگر است و بخشی از مناطق شمال ارس [قفقاز جنوبی] را اشغال كرده است و بعداً با عهدنامه‏های گلستان و تركمانچای به این اشغالگری رسمیت بخشیده است. معرفی كردن ایران به عنوان اشغالگر، اساساً اشتباه است. به این دلیل كه بعد از صفویه، اگر نادر شاه را در نظر بگیریم، می‏بینیم كه بعد از نادرشاه دولت مركزی به ملوك الطوایفی (خانات) تقسیم شد و در اواخر قرن هیجدهم میلادی برای تشكیل دولت مركزی مبارزه انجام شد. خانات [در قفقاز جنوبی] ، در مبارزه علیه روسیه، عباس میرزا را متفق خود می‏دانستند. در زمان جنگ با روسیه، عباس میرزا به شمال ارس لشكر كشید و مردم مسلمان برای حمایت از وی بپا خاستند. واقعیت‏های تاریخی صراحت دارد كه جواد خان گنجه‏ای [حاكم گنجه] در دفاع از شهر گنجه توسط روسها كشته شده است، حال  چگونه ممكن است كه جواد خان قاجار را به عنوان قهرمان ملی بشناسیم. اما عباس میرزا فرمانده ارتش ایران را اشغالگر بنامیم؟ همة‌ اینها اشتباه و اتهام سیاسی است كه بایستی با نوشته‏های تازه و درست این تاریخ جعلی را از میان برداریم.

سوال آستارا نیوز : دلیل تحریف حقیقت عهدنامه‏های گلستان و تركمانچای در دورة‌ اتحاد شوروی چیست و چرا این تحریفات پس از فروپاشی شوروی نیز ادامه دارد؟

 

جواب اسماعیل اسدی دارستانی : من در این باره نظر خاص خود را دارم. متخصصان، دكتر‏ها و پروفسورهای دانشگاه تاریخ و مراكز علم تاریخ در جمهوری آذربایجان در زمان شوروی تحصیل كرده‏اند و تحت تأثیر آموزه‏های تاریخی آن دوره هستند. اینها نمی‏خواهند از مواضع خود عقب‏نشینی كنند. برعكس ، می‏خواهند درستی نوشته‏های تحریفی آن دوره را ثابت كنند. اما به نظر من، بعد از استقلال ، تاریخ پژوهان بایستی با اعتماد به نفس، به دنبال حقیقت باشند. من باور دارم كه با پیشرفت درست علمی و اقتصادی به آموختن تاریخ درست خودمان نایل خواهیم شد.

 

سوال    استارا نیوز : در دوره‏ای كه عهدنامه‏های گلستان و تركمانچای منعقد شد، اراضی شمال ارس كه اكنون «جمهوری آذربایجان» نامیده می‏شود، چه نام داشت؟

جواب آ  اسماعیل اسدی دارستانی : به علت اینكه مردم جمهوری آذربایجان با موضوعات تاریخی به حد كافی آشنایی ندارند [به دلیل تحریف سازمان یافتة تاریخ در دورة شوروی]، بعضی وقت‏ها حرفهایی گفته می‏شود كه بسیارتأسف انگیز است. بعد از دورة‌ نادر شاه، خانات (خان‏نشین‏ها) به وجود می‏آید. اینها [خان‏نشین‏ها] در خاك ایران بوده‏اند و اسم واحدی نداشت؛ خان‏نشین‏ قبا، خان‏نشین باكو، خان‏نشین گنجه، خان‏نشین ایروان، خان‏نشین نخجوان وایالات و خان نشین تالشان در لنكران آستارا  سایر. یعنی بیش از 17 خان‏نشین پدید می‏آید. این‏ها گروههای كوچكی بودند كه در نتیجة تقسیم قدرت دولت مركزی پدید آمده بودند. در دورة تحمیل عهدنامه‏های گلستان و تركمانچای بر ایران، اراضی شمال ارس [جمهوری آذربایجان كنونی] آران یا آلبانیای قفقاز نامیده می‏شد. روسیه با استفاده از شرایط به وجود آمده در نتیجة تضعیف دولت مركزی ایران، از فرصت سود جسته و اراضی ایران را اشغال كرد. در سال 1803 میلادی، خان‏نشین گنجه در محاصرة روسها تنها و بدون كمك می‏ماند و خان‏نشین‏های دیگر از جمله خان‏نشین قره‏باغ در این شرایط هیچ كمكی به گنجه نمی‏كند. اینكه می‏گویند این را چه می‏توان نامید و چگونه قابل درك است، پاسخ این است كه همة‌ خان‏نشین‏ها در فكر خود بودند. همة‌ خان‏نشین‏ها می‏خواستند خان‏نشین‏های دیگر را تحت نظارت خود درآورند و به این سبب همیشه در میان آنها مبارزه جریان داشت. در دورة انعقاد عهدنامة‌ تركمانچای وضعیت شمال ارس با این مسأله درهم آمیخته بود و جنوب ارس تحت حاكمیت دولت قاجار بود. اگر در جنگ ایران و روسیه، ایران پیروز می‏شد، جمهوری آذربایجان، در حال حاضر، همانند دورة صفویه در تابعیت حكومت مركزی ایران و بخشی از خاك ایران بود. هم اكنون خیلی‏ها نمی‏خواهند این حقیقت را بپذیرند و حتی برخی‏ها در جمهوری آذربایجان می‏گویند كه حكومت صفویه از آنِ ماست و هیچ ارتباطی با ایران ندارد. شاه اسماعیل نه از آنِ ایران كه از آنِ ماست. این یك فكر اشتباه است. بدینگونه كه ما همه [مردم جمهوری آذربایجان و ایران]و شاهان صفوی و قاجار در اصفهان حكومت می كردن پس بگویم  حكومت ایران در زمان دنبوده بلكه حكومت اصفهان بوده بعدا هم كه پایخت به تهران منتقل شد و یا مازندارانی ها بگویند  حكومت پهلوی   ایران  حكومت مازندارانی بوده ایران  یكی از استانهای   كشور مازنداران بوده است این منطقی نیست ، هموطنان یك كشور بودیم و جنگ با روسیه سبب جدایی بین ما شده است. و بعد از فروپاشی شوروی، جمهوری آذربایجان به عنوان یك كشور مستقل از سوی سازمان ملل شناخته شدو اگر در آنزمان یا در سال 1388 كه قرارداد گلستان پایان می یافت  دولت ایران پی گیری می كرد آذربایجان و ارمنستان نمی تونست عضوسازمان ملل شود و حالا از سال 1388 آذربایجان شمالی  و ارمنستان و 17 شهر قفقاز به سر زمین مادری الحاق شده بودند. نباید با تكیه بر اشتباهات، گذشته خودمان را از یاد ببریم و باید جلوی این اشتباهات گرفته شود و باز هم دیر نشده باید سرزمین های جدا شده از ایران به ایران محلق شود این یك قانون طبیعت است همانند آلمان و یمن كه دو قسمت بودند  با پی گیری دولت یك كشور شدند و حالا هم دولتن ایران باید پی گیر كند و تا آذربایجان و ارمنستان و 17 شهر قفاز كه از سال 1388 طبق قوانین بین المللی  به خاك مادری بازگردانده شود  نمونه اش هنك كنك چین كه دست انگلیس بود و چند پیش قرارداد انگلی تمام شد و هنگ كنك به سر زمین مادری برگشت...

 

سوال: به نظر شما تحریف تاریخ چه تأثیرات منفی بر نسل جوان دارد؟

 

جواب اسماعیل اسدی دارستانی :اگر نسل جوان گذشته را به خوبی نشناسد، نمی‏تواند آیندة خود را پی‏ریزی كند. همانگونه كه درخت با تكیه بر ریشه‏های خود رشد می‏كند، نسل جوان نیز با تاریخ خود پیشرفت می‏كند... در رأس این فجایع تاریخی اتحاد شوروی قرار دارد كه دوست را به عنوان دشمن، و دشمن را به عنوان دوست به ما معرفی كرده است. دولت اتحاد شوروی، دولتی كمونیست و ضد دین بود. اینها نگاه نفرت‏باری به شرق داشتند و در این باره، در میان نسل جوان تبلیغات می‏كردند كه دروغهای آنها بعد از هفتاد سال افشا شد. اگر ما امروز حقایق و دلایل تاریخی را به نسل جوان معرفی نكنیم، بعد از 70 سال دیگر آنها ما را سرزنش خواهند كرد و نخواهند بخشید.

ما نسل میان سال و سالمند  برخود وظیفه می‏دانیم كه نسل جوان را با تاریخ درست آشنا كنیم تا آنها بتوانند در آینده دوست و دشمن را از هم تمیز دهند. اكنون زمان آن نیست كه نتوانیم دوست را از دشمن تشخیص بدهیم و آنقدر كه به تاریخ عرب پرداخته شده اگر به تاریخ ایران و سرزمینهای از دست رفته پرداخته می شد همین الان  آذربایجان و تاجیكستان و تركمنستان ، كشورهای حاشیهد خلیج فارس ، كردستان سوریه عراق و تركیه و هرات ، سیستان و بلوچستان پاكستان و بصره  به سرزمین مادری ایران  الحاق شده بود

ما نباید اجازه دهیم كه تحریف تاریخ ادامه یابد و این وظیفة ماست

 سوال طبق قرارداد گلستان و.. در سال 1388 آذربایجان و 17 شهر قفقاز باید به خاك ایران ملحق شوند یا با این وضعیت این امكان پذیر است :

 بله اگر در دولت  خاتمی و احمدی ن‍اد اراده كافی  بود این امكان پذیر بود و باز فرصت بازپس گیری  سر زمین های  آذربایجان و 17 شهر قفقاز را داریم نمونه اش   هونگ كنك كه دولت مستقل  و انتخاباتی داشت  چون بریتانیا با دولت اسبق چین قرارداد  داشت  چند سال پیش  هنك كنك رسما به چین باخودمختاری داخلی محلق شد و برای مثال  موارد زیادی است  و این قراردادها همچون گلستان نیاز به جنگ نیست  می شود با قانون بین الملل و روابط بین المل  می شودبه زودی آذربایجان شمالی  و 17 شهر  قفقاز را مطابق قانون به  سرزمین مادری محلق كرد  و حتی با پی گیری دولت ایران  می شود دیگر خاكهای از دست رفته ایران در قدیم همانند بصره ، كویت ، قطر ، بحرین و امارات متحده و عمان و كردستان تركیه و كردستان عراق  و سوریه  و هرات و تاجیستان و سیستان و بلو چستان پاكستان  و تركمنستان و قسمت ساحلی عربستان را با پی گیری به سرزمین مادری ایران باز گرداند و مطمن هستم در اینده   كشورهای حاشیه سرزمین های از دست رفته ایران به سرزمین مادری ایران محلق خواهند شد و این در اینده نزدیك امكان پذیر است نمونه اش در جهان زیاد است  آلمان شرقی و غربی یا یمن شمالی و جنوبی همگی یك كشور شدند ..بله امكان دارد ما برای الحاق سرزمین های از دست رفته ایران نیاز به خانه فكر داریم .....

 با تشكر از شما جناب آقای اسماعیل اسدی دارستانی 

 مصاحبه كننده : مهندس نیما سیفی نزاد خبر نگار آستارا نیوز
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
free lesbian teen hd
چهارشنبه 30 بهمن 1398 03:25 ب.ظ
It's the best time to make a few plans for the longer term and it's time to be happy.
I have read this post and if I could I wish to suggest you some fascinating issues or suggestions.
Maybe you can write next articles relating to this article.
I desire to learn more issues about it!
you can try this out
چهارشنبه 30 بهمن 1398 10:38 ق.ظ
Study business lessons inside a few of the most
popular motion pictures and you can rapidly grow the prospects of
your business.


Star Wars. One of the most essential company lessons in Star Wars is
the ability to be successful against frustrating odds through team
work.
Faced with a galaxy controlling Empire, Hans Solo, Luke, and Princess
Leia Organa, utilize the rebel forces to defeat a a lot more powerful military force.

Lesson discovered: Team effort can help you
outsell even a much larger market dominating competitor.
travel tours
سه شنبه 29 بهمن 1398 12:06 ب.ظ
Fantastic beat ! I would like to apprentice while you amend your web site,
how can i subscribe for a blog website? The account aided
me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this
your broadcast provided bright clear concept
Free VPN
یکشنبه 27 بهمن 1398 08:53 ب.ظ
online free vpn
http://onlinevpnapp.com
online free vpn
Free VPN
solar pool heating
یکشنبه 27 بهمن 1398 08:45 ب.ظ
Hi there just wanted to give you a quick heads up.
The text in your article seem to be running off the screen in Safari.
I'm not sure if this is a format issue or something to do with internet browser compatibility but I figured I'd post
to let you know. The layout look great though! Hope you get the problem
resolved soon. Thanks
poker face adalah
یکشنبه 27 بهمن 1398 10:16 ق.ظ
Playing out of turn is one of the most annoying things a player can do.
It's unlikely you've come this far in the game without some dueling experience,
but he'll give you a quick rundown, just in case. These free
poker tournaments have large number of participants from all over
the world and they have rather low prize tools.
They could also play thousands of hands on the Internet at online poker rooms.
camera drone
یکشنبه 27 بهمن 1398 05:31 ق.ظ
High Energy Microwave (HPM) devices generate an Electromagnetic Pulse (EMP) capable of disrupting electronic
devices.
t shirts online
یکشنبه 27 بهمن 1398 05:09 ق.ظ
I don't even know the way I finished up right here, but I assumed this post used
to be good. I do not know who you're however definitely you're going to a famous blogger for those who aren't
already ;) Cheers!
people think custom
شنبه 26 بهمن 1398 09:38 ق.ظ
I conceive other website proprietors should take this web
site as an example, very clean and wonderful user friendly style.
Kutop1 Kucasino
جمعه 25 بهمن 1398 10:49 ب.ظ
I like the helpful info you provide on your articles.
I'll bookmark your weblog and check once more right here regularly.

I'm relatively sure I will be told many new stuff proper here!
Good luck for the next!
Free VPN
جمعه 25 بهمن 1398 03:04 ب.ظ
best vpn for pc
http://privatvpnservices.com
best vpn for pc
Free VPN
wine clubs give
جمعه 25 بهمن 1398 08:34 ق.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own blog and was curious
what all is required to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very internet smart so I'm not 100% positive.
Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
Thanks
fleck water softener systems
جمعه 25 بهمن 1398 04:30 ق.ظ
What's up everybody, here every one is sharing such familiarity, therefore it's
fastidious to read this blog, and I used to pay a visit this web site
everyday.
zoey01
پنجشنبه 24 بهمن 1398 05:41 ب.ظ
Thank you for sharing your thoughts. I truly appreciate
your efforts and I am waiting for your next
post thanks once again.
poker idn bri 24 jam
پنجشنبه 24 بهمن 1398 04:50 ق.ظ
In the business world, the companies who engage in marketing and advertising
have the best hand. Smaller limit players usually buy into the $5+$1 Sit N Go tournaments.
Typically, online poker rooms generate the bulk of their revenue via four
methods. They will need to work well in regards to the most recently
released items because of their support products as well
as , go through fresh complications using virtual suppliers.
Jade
پنجشنبه 24 بهمن 1398 03:31 ق.ظ
Thank you for writing this awesome article. I'm a long
time reader but I've never been compelled to leave a comment.

I subscribed to your blog and shared this on my Twitter.
Thanks again for a great article!
can i buy a essay online
چهارشنبه 23 بهمن 1398 11:26 ب.ظ
buy essay papers online
http://norx.pferdewaerts.de/
buy essay papers online
can i buy a essay online
รับทุบตึก
چهارشنبه 23 بهمن 1398 07:55 ب.ظ
Greetings! Very helpful advice within this article! It's the little changes that produce
the biggest changes. Thanks for sharing!
โปรโมทสินค้า
چهارشنبه 23 بهمن 1398 09:46 ق.ظ
I got this web site from my friend who shared with me regarding this site and at the moment this time I
am browsing this web site and reading very informative articles at this
time.
Teezland
چهارشنبه 23 بهمن 1398 04:11 ق.ظ
I enjoy what you guys are usually up too. This type of clever work and reporting!

Keep up the good works guys I've added you guys to blogroll.
locksmiths tampa
چهارشنبه 23 بهمن 1398 01:58 ق.ظ
of course like your website however you need to test the spelling on several of your posts.
A number of them are rife with spelling issues and I find it very troublesome to inform the truth then again I'll surely come back again.
best song lyrics
دوشنبه 21 بهمن 1398 02:13 ب.ظ
I am sure this article has touched all the internet visitors, its really really fastidious piece of writing on building up new blog.
rapidly growing online
دوشنبه 21 بهمن 1398 01:22 ب.ظ
This blog was... how do you say it? Relevant!! Finally
I've found something that helped me. Thanks a lot!
anti-network marketing
دوشنبه 21 بهمن 1398 12:15 ب.ظ
Now I am going away to do my breakfast, when having my breakfast coming yet
again to read other news.
making custom designs
یکشنبه 20 بهمن 1398 09:59 ب.ظ
I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was wondering what all
is needed to get setup? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
I'm not very web savvy so I'm not 100% sure. Any tips or advice would be greatly appreciated.
Thanks
vegas jeans hurtownia odzieży dżinsowej
یکشنبه 20 بهمن 1398 04:47 ق.ظ
My coder is trying to persuade me to move to .net from
PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.

But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on various websites
for about a year and am concerned about switching to another platform.
I have heard fantastic things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress
content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!
caravan needs oiling
شنبه 19 بهمن 1398 09:41 ب.ظ
I'm not positive the place you're getting your information, but great topic.

I needs to spend some time studying much more or working out more.
Thanks for fantastic info I was looking for this information for my mission.
onlinevpnapp.com
شنبه 19 بهمن 1398 09:33 ب.ظ
vpn for pc
http://privatevpnformac.com/
vpn for pc
onlinevpnapp.com
email marketing
شنبه 19 بهمن 1398 07:59 ب.ظ
Howdy just wanted to give you a quick heads up.
The words in your content seem to be running off the screen in Ie.
I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I
figured I'd post to let you know. The design and style look great though!

Hope you get the problem resolved soon. Cheers
women's salaries
شنبه 19 بهمن 1398 06:13 ب.ظ
Fantastic website. Lots of helpful info here. I'm sending it to a few pals ans also sharing in delicious.
And of course, thanks to your sweat!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic