تبلیغات
رویای خیال من - باید در سرزمین اشغالی آذربایجان شمالی رفرندام الحاق به سرزمین مادری ایران انجام گیرد : اسماعیل اسدی دارستاتی

رویای خیال من

باید در سرزمین اشغالی آذربایجان شمالی رفرندام الحاق به سرزمین مادری ایران انجام گیرد : اسماعیل اسدی دارستاتی

 باید در سرزمین اشغالی آذربایجان شمالی  رفرندام الحاق  به سرزمین مادری   ایران انجام گیرد : اسماعیل اسدی دارستاتی

 بنده به مسئولان نظام بخصوص وزارت امورخارجه پشنهاد می كنم طرحی با دستان ایران به سازمان ملل داده شود تا در سرزمین های جدا شده ایران از جمله اذربایجان شمالی (اشغالی ) و بحرین  ( اشغالی ) و كویت(كورش ) ، بصره (افشار ) ، كردستان عراق و سرریه و تركیه( كردستان ایران ) و امارات عربی ( فارس جنوبی ) ، قطر(علوی )، عمان ، هرات ، تاجیسكتان ، تركمنستان و سیستان و بلوچستان پاكستان انتخابات انجام گردد كه ایشان آیا تمایل به الحاق به ایران دارنند یا نه بنابر  نظر سنجی سرزمین های اشغالی ایرانی 87 درصد تمایل به الحاق به سرزمین مادری دارنند و این وظیفه دولت ایران است كه درخواست مردم ایران كه در اسارت و اشغال  اجنبی ها ها هستند به وطن بازگرداند.. زنده باد ایران زمین و به ایمد بازگشت سرزمین اشغالی به سرزمین مادری ایران تحت حاكمیت جمهوری اسلامی ایران با اداره  فدرالی كشور.

 جا دیدیم مطالب را خدمت شما بنویسم وقتی دیدیم الهام علی ایف كه از نزاد روسهای متجاوز به اذربایجان است و از یهویان مسامان شده روس است و پسرش با یك یهودی ازدواج نموده است ..حكومت علی ایف دیكتاتور  غیر قانونی  استانهای آذربایجان شمالی و ایالات تالشان و نخجعوان را اشغال نموده است باید سرزمین  آذربایجان شمالی در سال 1378 طبق قرارداد  گلستان به سرزمین مادری بر می گشت این مطالب را می نویسم  دینی كه به وطن داشتم ادعا كرده باشم گر ایرن نباشد جان چه كنم جانم فدای ایران زمین

روز دهم فروردین ماه- ۳۰ مارس- از سوی حزب موسوم به «جبهه آزادی ملی آذربایجان جنوبی»! همایشی با عنوان «فردای آذربایجان جنوبی» در سالن اجتماعات یکی از هتل های باکواشغالی  برگزار شد. در این همایش که علاوه بر تعدادی از اعضای این حزب برخی از مقامات و شخصیت های سابق حكومت خود خوانده و اشعغالگر  جمهوری آذربایجان نیز حضور داشتند، ادعاهای سخیف و کودکانه ای علیه حاکمیت و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران مطرح شده بود و احضار سفیر خود خوانده جمهوری آذربایجان از سوی معاون محترم آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه کشورمان در اعتراض به برپایی این همایش صورت پذیرفته بود.

ایشان درباره علت احضار سفیرخود خوانده  جمهوری آذربایجان گفته است «در حالی که جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش کرده است روابط دو کشور در مسیر پیوندهای عمیق دو ملت تداوم یابد، انجام اینگونه اقدامات می تواند آسیب جدی به روند مثبت و رو به توسعه روابط فیمابین وارد کند»... این سکه اما، روی دیگری هم دارد که نباید از نگاه مسئولان محترم سیاست خارجی کشورمان نادیده گرفته شود. بخوانید؛ ایران باید سفارت خد را در باكو اشغالی تعطلیل و سفارت خود خوانده آذربایجان شمالی را تعطلیل كند چه لزومی دارد وقتی آذربایجان شمالی از سال 1387 جزو رسمی ایران شد طبق قرارداد گلستان و یكی از استاهنای ایران محسوب می شود دولت ایران در یك استان اشغالی  سفارت داشته باشد.

۱-  آذربایجان اشغالی  شمالی نزدیک به ۱۰ میلیون نفر جمعیت دارد که اکثریت نزدیک به تمامی آنها مسلمان و شیعه هستند و پیوندهای عمیق فرهنگی و عقیدتی با مردم آذربایجان ایران دارند و 30 درصد آنها تالش مسلمان هستند .

مردم آذربایجان شمالی  اگرچه سال های متمادی تحت سلطه شوروی سابق بوده اند ولی علی رغم تلاش و برنامه ریزی گسترده حزب کمونیست شوروی از عقاید دینی و فرهنگ و سنت های آذری خود دست نکشیدند. آنها بعد از فروپاشی شوروی سابق خواستار بازگشت به فرهنگ و عقاید خود بودند و از آن هنگام تاکنون ایران اسلامی را قبله آمال خود می دانند.

شواهد موجود و رصدهای پیوسته کمترین تردیدی باقی نمی گذارند که مردم  آذربایجان شمالی اشغالی ، خود را عضو جدا شده ای از ایران اسلامی تلقی می کنند و تلاش فراوان و برنامه ریزی گسترده صهیونیست ها که بعد از فروپاشی شوروی در جمهوری خود خوانده  آذربایجان نفوذ قابل توجهی یافته اند، تاکنون نه فقط موفق به تغییر این دیدگاه در مردم شریف  آذربایجان شمالی اشغالی  نشده است بلکه دشمنی و جنایات وحشیانه صهیونیست ها علیه ملت های مسلمان ، اشتیاق مردم  آذربایجان شمالی  را به پیوند با ایران اسلامی شتاب بیشتری داده است.

همایش مورد اشاره یکی از دهها و صدها اقدام مشترک صهیونیست ها و برخی از دولتمردان جمهوری اشغالگر آذربایجان برای مقابله با احساس همبستگی مردم آن خطه با ایران اسلامی و پیشگیری از فوران این احساس عمیق دینی و فرهنگی است. برپایه شواهد موجود تأسیس حزب موسوم به «جبهه آزادی ملی آذربایجان جنوبی»! یک اقدام ناشیانه از نوع «فرار به جلو» است که به منظور پیشگیری از خواسته مردم دولت خود خوانده جمهوری آذربایجان برای الحاق به ایران اسلامی و یا تشکیل یک نظام اسلامی مشابه ایران، سازماندهی شده و تاکنون نیز کمترین موفقیتی نداشته است.

گفتنی است «وفاقلی زاده» مشاور سابق رئیس جمهوری آذربایجان اشغالی  در دوران ریاست جمهوری حیدر علی اف سفرهای چندباره خود به اسرائیل و رایزنی با مقامات رژیم صهیونیستی را پنهان نمی کند. او به همراه نمایندگانی از احزاب «جبهه خلق» و «آزادی و مساوات» از جمله برپا کنندگان و شرکت کنندگان در همایش مورد اشاره بوده اند.

۲- برای شناخت روحیات و بینش و فرهنگ مردم جمهوری آذربایجان می توان نیم نگاهی به مردم مسلمان، غیور و پاکباخته آذربایجان خودمان انداخت. مردمی که پایداری و فداکاری آنها در دفاع از انقلاب اسلامی و حضور همیشگی آنان در حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، مثال زدنی و کم نظیر است. مردمی که در تمامی فراز و نشیب ها و روزهای حادثه- از جمله در مقابله با رژیم طاغوت و در جریان جنگ تحمیلی- از امام راحل(ره) و خلف حاضر او به یک اشاره بوده است و از آنها در دفاع از انقلاب و میهن اسلامی، به سر دویدن.

۳- شرکت کنندگان اندک و کم شمار همایش یاد شده، اگرچه علیه تمامیت ارضی ایران اسلامی یاوه سرایی کرده اند ولی این فقط ظاهر ماجراست و در پشت این ظاهر ساختگی شور و اشتیاق وصف ناشدنی مردم مسلمان جمهوری آذربایجان اشغالی  برای الحاق به جمهوری اسلامی ایران موج می زند و اگر چنین نیست- که هست- اینهمه تلاش حزب صهیونیستی جبهه آزادی ملی آذربایجان جنوبی! برای چیست؟!

این ماجرا و دهها ماجرای مشابه دیگر کمترین تردیدی باقی نمی گذارد که مردم در  آذربایجان شمالی  اشغالی  از حضور و نفوذ آشکار و پنهان صهیونیست ها در آن مرز و بوم به تنگ آمده اند. و این دقیقاً همان پیامی است که بایستی مسئولان محترم سیاست خارجی کشورمان دریافت کنند و در پی آن برای نجات مردم جمهوریخود خوانده  آذربایجان دست به کار شوند. چگونه؟! بخوانید؛

۴- مسئولان محترم کشورمان می توانند به دولت خود خوانده و یهودی جمهوری آذربایجان پیشنهاد کنند که الحاق  آذربایجان شمالی  اشغال شده به آذربایجان ایران را در میان مردم آن کشور به رفراندوم بگذارند. این ابتدایی ترین گام در تحقق دموکراسی و مردم سالاری است. نتیجه اما، از هم اکنون به آسانی و با قاطعیت قابل پیش بینی است و یا، خواسته واقعی آنان برای تشکیل یک نظام اسلامی شبیه جمهوری اسلامی ایران را از طریق یک رفراندوم با دو گزینه «آری» و «نه» جویا شوند. آنچه در میان مردم شریف  آذربایجان شمالی  جریان دارد به وضوح نشان می دهد که آنها در گام اول خواستار الحاق به ایران اسلامی هستند و اولویت دوم را در تشکیل یک نظام اسلامی با ساختاری برگرفته از ساختار جمهوری اسلامی ایران می دانند و بنابر نظر سنجی در میان مردم آذربایجان شمالی  بیشتر از 92 درصد مردم   خواستار به الحاق به ایران هستند و این را آروزی خود می دانند//

حال وظیفه دولت جمهوری اسلامی ایران است كه سرزمینهای اشغال شده را بازپس بگیرد...

۵-در جریان خیانت رژیم آمریکایی شاه در جدا کردن بحرین از میهن اسلامی به شواهد و قرائن معتبری اشاره کردیم که نشانه نفرت عمیق مردم بحرین از حکومت دست نشانده آل خلیفه و اشتیاق آنان برای بازگشت به وطن اصلی یعنی ایران اسلامی بود.ولی امروزه شاهد انقلاب اسلامی مردم بحرین برای سرنگونی رژیم آل خلیفه هستیم و اكثریت مردم بحرین خواستار الحاق به جمهوری اسلامی ایران هستند خود را یكی از استانهای ایران می دانند.

اکنون نیز همه شواهد و اسناد موجود حکایت از آن دارد که روزهای فوران شور آمیخته به شعور مردم شریف  آذربایجان اذربایجان شمالی اشغالی  نزدیک است و احزاب صهیونیست ساخته آن سامان چاره ای جز نقل مکان به تل آویو نخواهند داشت.

----------------------------------------------------------

بنابر درخواست مكرر همنوطنان ایرانی در آذربایجان و تهران و نقاط سراسر ایران و اتباع ایران در آمریكا و اروپا عین مصاحبه  اسماعیل اسدی دارستانی   نویسنده و محقق و فعال حقوق بشر دوباره چاپ شد.

آذربایجان شمالی و ارمنستان و 17 شهر قفقاز طبق قرارداد گلستان باید در سال 1378 به سرزمین مادری ایران الحاق  می شد: نویسنده و محقق و پزوهشگر بین المللی

 

 اسماعیل اسدی دارستانی نویسنده و محقق :جمهوری آذربایجان و نخجوان  و ارمنستان سه استان جدا شده از ایران هستند و مطابق قرارداد گلستان در سال 1388 بادی به خاك وطن الحاق می شد كه بعلت  عدم پی گیری از مسئولان وزارات خارجه و سیاست گذار این عمل تحقق نشد و مطابق قانون بین الملل این عهدنامه گلستان قانون ی است ایران  تا سال 1388 آذربایجان  را به روسیه واگذار نموده بود و بعداز قرارداد روسیه موظف بود  آذربایجان  را تحویل ایران كند  و قانونا آذربایجان شمالی  شامل استان تالشان  و استان آذربایجان شمالی و استان نخجعوان  به خاك ایران الحاق می شد..و دولت ایران باید وظیف دارد كاری كه در سال 1388 نكرده و خاك ایران را به ایران الحاق نكرده پی گیری كند و سه استان ایران و 17 شهر قفقاز را بخاك ایران باز گرداند و تاسیس دولت و جمهوری  در استان آذربایجان شمالی غیر قانونی است از سال 1388  و باید  به خاك ایران ملحق شود

آستارا نیوز سوال: نظر شما دربارة حقیقت عهدنامه‏های گلستان و تركمانچای چیست؟

 

جواب اسماعیل اسدی دارستانی : درست است كه بعد از فروپاشی شوروی در جمهوری آذربایجان (ایران شمالی) تاریخ از نو نوشته شده است، اما مسایل مصادف با اوایل قرن نوزدهم، جنگهای اول و دوم روسیه به عنوان نمونه‏های تاریخی همچنان به گونه‏ای كه بود، باقی مانده و تغییر نیافته است. من به عنوان یك تاریخ شناس اینگونه می‏اندیشم كه، نگاه امروزی ما به این مسایل بایستی متفاوت از نگرش مسكو به این مسایل در دورة شوروی سابق باشد. متأسفانه این كار، امروز در كشور ما به واقعیت نمی‏پیوندد. در آن زمان [دورة‌ شوروی]، اینگونه ادعا می‏شد كه در جنگ روسیه و ایران، ایران طرف اشغالگر است و البته تزار روس را نیز اشغالگر می‏نامیدند و از طرف دیگر، به طور ضمنی، اشغال اراضی شمال ارس توسط روسیه را وحدت می‏نامیدند و حتی چنین می‏نوشتند كه ، مردم گنجه با میل خود به تابعیت روسیه درآمدند، البته این مسأله‏ای جز تحریف تاریخ نیست. نگاه درست این است كه روسیه اشغالگر است و بخشی از مناطق شمال ارس [قفقاز جنوبی] را اشغال كرده است و بعداً با عهدنامه‏های گلستان و تركمانچای به این اشغالگری رسمیت بخشیده است. معرفی كردن ایران به عنوان اشغالگر، اساساً اشتباه است. به این دلیل كه بعد از صفویه، اگر نادر شاه را در نظر بگیریم، می‏بینیم كه بعد از نادرشاه دولت مركزی به ملوك الطوایفی (خانات) تقسیم شد و در اواخر قرن هیجدهم میلادی برای تشكیل دولت مركزی مبارزه انجام شد. خانات [در قفقاز جنوبی] ، در مبارزه علیه روسیه، عباس میرزا را متفق خود می‏دانستند. در زمان جنگ با روسیه، عباس میرزا به شمال ارس لشكر كشید و مردم مسلمان برای حمایت از وی بپا خاستند. واقعیت‏های تاریخی صراحت دارد كه جواد خان گنجه‏ای [حاكم گنجه] در دفاع از شهر گنجه توسط روسها كشته شده است، حال  چگونه ممكن است كه جواد خان قاجار را به عنوان قهرمان ملی بشناسیم. اما عباس میرزا فرمانده ارتش ایران را اشغالگر بنامیم؟ همة‌ اینها اشتباه و اتهام سیاسی است كه بایستی با نوشته‏های تازه و درست این تاریخ جعلی را از میان برداریم.

سوال آستارا نیوز : دلیل تحریف حقیقت عهدنامه‏های گلستان و تركمانچای در دورة‌ اتحاد شوروی چیست و چرا این تحریفات پس از فروپاشی شوروی نیز ادامه دارد؟

 

جواب اسماعیل اسدی دارستانی : من در این باره نظر خاص خود را دارم. متخصصان، دكتر‏ها و پروفسورهای دانشگاه تاریخ و مراكز علم تاریخ در جمهوری آذربایجان در زمان شوروی تحصیل كرده‏اند و تحت تأثیر آموزه‏های تاریخی آن دوره هستند. اینها نمی‏خواهند از مواضع خود عقب‏نشینی كنند. برعكس ، می‏خواهند درستی نوشته‏های تحریفی آن دوره را ثابت كنند. اما به نظر من، بعد از استقلال ، تاریخ پژوهان بایستی با اعتماد به نفس، به دنبال حقیقت باشند. من باور دارم كه با پیشرفت درست علمی و اقتصادی به آموختن تاریخ درست خودمان نایل خواهیم شد.

 

سوال    استارا نیوز : در دوره‏ای كه عهدنامه‏های گلستان و تركمانچای منعقد شد، اراضی شمال ارس كه اكنون «جمهوری آذربایجان» نامیده می‏شود، چه نام داشت؟

جواب آ  اسماعیل اسدی دارستانی : به علت اینكه مردم جمهوری آذربایجان با موضوعات تاریخی به حد كافی آشنایی ندارند [به دلیل تحریف سازمان یافتة تاریخ در دورة شوروی]، بعضی وقت‏ها حرفهایی گفته می‏شود كه بسیارتأسف انگیز است. بعد از دورة‌ نادر شاه، خانات (خان‏نشین‏ها) به وجود می‏آید. اینها [خان‏نشین‏ها] در خاك ایران بوده‏اند و اسم واحدی نداشت؛ خان‏نشین‏ قبا، خان‏نشین باكو، خان‏نشین گنجه، خان‏نشین ایروان، خان‏نشین نخجوان وایالات و خان نشین تالشان در لنكران آستارا  سایر. یعنی بیش از 17 خان‏نشین پدید می‏آید. این‏ها گروههای كوچكی بودند كه در نتیجة تقسیم قدرت دولت مركزی پدید آمده بودند. در دورة تحمیل عهدنامه‏های گلستان و تركمانچای بر ایران، اراضی شمال ارس [جمهوری آذربایجان كنونی] آران یا آلبانیای قفقاز نامیده می‏شد. روسیه با استفاده از شرایط به وجود آمده در نتیجة تضعیف دولت مركزی ایران، از فرصت سود جسته و اراضی ایران را اشغال كرد. در سال 1803 میلادی، خان‏نشین گنجه در محاصرة روسها تنها و بدون كمك می‏ماند و خان‏نشین‏های دیگر از جمله خان‏نشین قره‏باغ در این شرایط هیچ كمكی به گنجه نمی‏كند. اینكه می‏گویند این را چه می‏توان نامید و چگونه قابل درك است، پاسخ این است كه همة‌ خان‏نشین‏ها در فكر خود بودند. همة‌ خان‏نشین‏ها می‏خواستند خان‏نشین‏های دیگر را تحت نظارت خود درآورند و به این سبب همیشه در میان آنها مبارزه جریان داشت. در دورة انعقاد عهدنامة‌ تركمانچای وضعیت شمال ارس با این مسأله درهم آمیخته بود و جنوب ارس تحت حاكمیت دولت قاجار بود. اگر در جنگ ایران و روسیه، ایران پیروز می‏شد، جمهوری آذربایجان، در حال حاضر، همانند دورة صفویه در تابعیت حكومت مركزی ایران و بخشی از خاك ایران بود. هم اكنون خیلی‏ها نمی‏خواهند این حقیقت را بپذیرند و حتی برخی‏ها در جمهوری آذربایجان می‏گویند كه حكومت صفویه از آنِ ماست و هیچ ارتباطی با ایران ندارد. شاه اسماعیل نه از آنِ ایران كه از آنِ ماست. این یك فكر اشتباه است. بدینگونه كه ما همه [مردم جمهوری آذربایجان و ایران]و شاهان صفوی و قاجار در اصفهان حكومت می كردن پس بگویم  حكومت ایران در زمان دنبوده بلكه حكومت اصفهان بوده بعدا هم كه پایخت به تهران منتقل شد و یا مازندارانی ها بگویند  حكومت پهلوی   ایران  حكومت مازندارانی بوده ایران  یكی از استانهای   كشور مازنداران بوده است این منطقی نیست ، هموطنان یك كشور بودیم و جنگ با روسیه سبب جدایی بین ما شده است. و بعد از فروپاشی شوروی، جمهوری آذربایجان به عنوان یك كشور مستقل از سوی سازمان ملل شناخته شدو اگر در آنزمان یا در سال 1388 كه قرارداد گلستان پایان می یافت  دولت ایران پی گیری می كرد آذربایجان و ارمنستان نمی تونست عضوسازمان ملل شود و حالا از سال 1388 آذربایجان شمالی  و ارمنستان و 17 شهر قفقاز به سر زمین مادری الحاق شده بودند. نباید با تكیه بر اشتباهات، گذشته خودمان را از یاد ببریم و باید جلوی این اشتباهات گرفته شود و باز هم دیر نشده باید سرزمین های جدا شده از ایران به ایران محلق شود این یك قانون طبیعت است همانند آلمان و یمن كه دو قسمت بودند  با پی گیری دولت یك كشور شدند و حالا هم دولتن ایران باید پی گیر كند و تا آذربایجان و ارمنستان و 17 شهر قفاز كه از سال 1388 طبق قوانین بین المللی  به خاك مادری بازگردانده شود  نمونه اش هنك كنك چین كه دست انگلیس بود و چند پیش قرارداد انگلی تمام شد و هنگ كنك به سر زمین مادری برگشت...

 

سوال: به نظر شما تحریف تاریخ چه تأثیرات منفی بر نسل جوان دارد؟

 

جواب اسماعیل اسدی دارستانی :اگر نسل جوان گذشته را به خوبی نشناسد، نمی‏تواند آیندة خود را پی‏ریزی كند. همانگونه كه درخت با تكیه بر ریشه‏های خود رشد می‏كند، نسل جوان نیز با تاریخ خود پیشرفت می‏كند... در رأس این فجایع تاریخی اتحاد شوروی قرار دارد كه دوست را به عنوان دشمن، و دشمن را به عنوان دوست به ما معرفی كرده است. دولت اتحاد شوروی، دولتی كمونیست و ضد دین بود. اینها نگاه نفرت‏باری به شرق داشتند و در این باره، در میان نسل جوان تبلیغات می‏كردند كه دروغهای آنها بعد از هفتاد سال افشا شد. اگر ما امروز حقایق و دلایل تاریخی را به نسل جوان معرفی نكنیم، بعد از 70 سال دیگر آنها ما را سرزنش خواهند كرد و نخواهند بخشید.

ما نسل میان سال و سالمند  برخود وظیفه می‏دانیم كه نسل جوان را با تاریخ درست آشنا كنیم تا آنها بتوانند در آینده دوست و دشمن را از هم تمیز دهند. اكنون زمان آن نیست كه نتوانیم دوست را از دشمن تشخیص بدهیم و آنقدر كه به تاریخ عرب پرداخته شده اگر به تاریخ ایران و سرزمینهای از دست رفته پرداخته می شد همین الان  آذربایجان و تاجیكستان و تركمنستان ، كشورهای حاشیهد خلیج فارس ، كردستان سوریه عراق و تركیه و هرات ، سیستان و بلوچستان پاكستان و بصره  به سرزمین مادری ایران  الحاق شده بود

ما نباید اجازه دهیم كه تحریف تاریخ ادامه یابد و این وظیفة ماست

 سوال طبق قرارداد گلستان و.. در سال 1388 آذربایجان و 17 شهر قفقاز باید به خاك ایران ملحق شوند یا با این وضعیت این امكان پذیر است :

 بله اگر در دولت  خاتمی و احمدی ن‍اد اراده كافی  بود این امكان پذیر بود و باز فرصت بازپس گیری  سر زمین های  آذربایجان و 17 شهر قفقاز را داریم نمونه اش   هونگ كنك كه دولت مستقل  و انتخاباتی داشت  چون بریتانیا با دولت اسبق چین قرارداد  داشت  چند سال پیش  هنك كنك رسما به چین باخودمختاری داخلی محلق شد و برای مثال  موارد زیادی است  و این قراردادها همچون گلستان نیاز به جنگ نیست  می شود با قانون بین الملل و روابط بین المل  می شودبه زودی آذربایجان شمالی  و 17 شهر  قفقاز را مطابق قانون به  سرزمین مادری محلق كرد  و حتی با پی گیری دولت ایران  می شود دیگر خاكهای از دست رفته ایران در قدیم همانند بصره ، كویت ، قطر ، بحرین و امارات متحده و عمان و كردستان تركیه و كردستان عراق  و سوریه  و هرات و تاجیستان و سیستان و بلو چستان پاكستان  و تركمنستان و قسمت ساحلی عربستان را با پی گیری به سرزمین مادری ایران باز گرداند و مطمن هستم در اینده   كشورهای حاشیه سرزمین های از دست رفته ایران به سرزمین مادری ایران محلق خواهند شد و این در اینده نزدیك امكان پذیر است نمونه اش در جهان زیاد است  آلمان شرقی و غربی یا یمن شمالی و جنوبی همگی یك كشور شدند ..بله امكان دارد ما برای الحاق سرزمین های از دست رفته ایران نیاز به خانه فكر داریم .....

 با تشكر از شما جناب آقای اسماعیل اسدی دارستانی 

 مصاحبه كننده : مهندس نیما سیفی نزاد خبر نگار آستارا نیوز
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
cant-run-anymore.blogspot.com
دوشنبه 25 شهریور 1398 03:36 ق.ظ
Good day! This is kind of off topic but I need some guidance from an established blog.
Is it very hard to set up your own blog? I'm not very techincal but
I can figure things out pretty quick. I'm thinking about making my own but I'm not sure where to start.

Do you have any points or suggestions? With thanks
บ.รับสร้างบ้าน จ.ร้อยเอ็ด
یکشنبه 24 شهریور 1398 06:12 ب.ظ
Greetings! This is my first comment here so I just wanted to give a quick shout out
and say I truly enjoy reading through your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that cover the same topics?
Thanks a ton!
โปรโมทเว็บไซต์
یکشنبه 24 شهریور 1398 04:55 ب.ظ
Asking questions are truly good thing if you are
not understanding something totally, except this paragraph presents good understanding yet.
Basal Metabolic Rate (BMR) Calculator
یکشنبه 24 شهریور 1398 02:39 ق.ظ
This post is in fact a good one it assists new internet viewers, who are wishing in favor of blogging.
sims 4 apk
شنبه 23 شهریور 1398 06:30 ب.ظ
Hi there! I just wish to give you a big thumbs up for the excellent info you
have got right here on this post. I am returning to
your site for more soon.
Angelita
شنبه 23 شهریور 1398 04:40 ق.ظ
Hello, Neat post. There is a problem with your website in internet explorer, may test this?
IE nonetheless is the marketplace leader and a good portion of other folks will omit
your fantastic writing due to this problem.
women work from home
شنبه 23 شهریور 1398 03:43 ق.ظ
Hello there! This article could not be written much better!
Looking through this article reminds me of my previous roommate!
He constantly kept preaching about this. I'll forward
this article to him. Pretty sure he will have a very good read.
Thanks for sharing!
estate tax
شنبه 23 شهریور 1398 03:03 ق.ظ
Have you ever considered publishing an ebook or guest
authoring on other sites? I have a blog centered on the same
information you discuss and would love to have
you share some stories/information. I know my visitors
would value your work. If you're even remotely interested, feel free to send me
an e mail.
Soila
شنبه 23 شهریور 1398 01:42 ق.ظ
Hi there this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors
or if you have to manually code with HTML. I'm starting a blog soon but have no coding know-how so I wanted to get
advice from someone with experience. Any help would be enormously
appreciated!
best egg bioler india
جمعه 22 شهریور 1398 04:52 ب.ظ
Good replies in return of this difficulty with genuine arguments and explaining everything on the topic of that.
www.anobii.com
جمعه 22 شهریور 1398 02:09 ق.ظ
My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post's to be just what I'm looking for.
Do you offer guest writers to write content for yourself?
I wouldn't mind creating a post or elaborating on a lot of the
subjects you write in relation to here. Again, awesome web site!
kjope-revia.lo.gs
پنجشنبه 21 شهریور 1398 04:17 ق.ظ
It's perfect time to make some plans for the future and it's time
to be happy. I have read this post and if I could I desire
to suggest you some interesting things or suggestions.

Maybe you can write next articles referring to this article.
I want to read more things about it!
home business owners
پنجشنبه 21 شهریور 1398 03:48 ق.ظ
Hi there, just became alert to your blog through Google, and found
that it's truly informative. I am gonna watch out for brussels.
I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your
writing. Cheers!
women relate
چهارشنبه 20 شهریور 1398 09:43 ب.ظ
Hello everyone, it's my first pay a visit at this site, and piece of writing is genuinely fruitful in support of me, keep up posting these types of articles or reviews.
traditional business
چهارشنبه 20 شهریور 1398 05:28 ب.ظ
Thanks for the auspicious writeup. It in fact was a entertainment account it.
Look advanced to more brought agreeable from you! By the way, how
can we be in contact?
iniayam.com
چهارشنبه 20 شهریور 1398 09:41 ق.ظ
Very nice article, totally what I was looking for.
fifa 19 apk
سه شنبه 19 شهریور 1398 12:14 ب.ظ
Hi there mates, its impressive piece of writing about educationand
fully defined, keep it up all the time.
song lyrics
سه شنبه 19 شهریور 1398 12:20 ق.ظ
I think this is among the most significant information for
me. And i'm glad reading your article. But wanna remark on few general things, The site style is ideal, the articles is really excellent : D.

Good job, cheers
pop over here
دوشنبه 18 شهریور 1398 10:16 ب.ظ
Hello, I enjoy reading through your article. I wanted to write a little comment to support you.
devpost.com
دوشنبه 18 شهریور 1398 02:32 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this write-up and
also the rest of the website is extremely good.
love quotes and sayings from movies
دوشنبه 18 شهریور 1398 01:21 ب.ظ
I visit daily a few blogs and blogs to read articles or reviews,
however this website presents feature based content.
https://judipakaipulsa.blogspot.com
دوشنبه 18 شهریور 1398 11:04 ق.ظ
Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit
my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that
over again. Regardless, just wanted to say wonderful blog!
กำจัดปลวก
یکشنبه 17 شهریور 1398 10:39 ب.ظ
This information is invaluable. How can I find out more?
isle beach golf
یکشنبه 17 شهریور 1398 11:41 ق.ظ
This is very fascinating, You're an overly professional blogger.
I have joined your rss feed and look ahead to in search of more of your great post.
Additionally, I've shared your website in my social
networks
โรงงานผลิตครีม
یکشنبه 17 شهریور 1398 10:21 ق.ظ
Have you ever thought about including a little bit more than just your
articles? I mean, what you say is fundamental and all.
Nevertheless think of if you added some great visuals or video clips to
give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with
images and videos, this blog could undeniably be one of the most beneficial in its niche.
Very good blog!
isle beach golf
یکشنبه 17 شهریور 1398 04:41 ق.ظ
Hello there! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted
keywords but I'm not seeing very good gains. If you know of any please share.
Thank you!
slot pulsa
شنبه 16 شهریور 1398 09:34 ب.ظ
Hello there, I found your website by the use of Google even as looking for a similar topic, your web site got here up, it seems great.
I've bookmarked it in my google bookmarks.
Hello there, simply changed into aware of your blog thru Google, and located that it is really informative.
I am gonna watch out for brussels. I will appreciate in the event you continue this in future.
Lots of folks can be benefited out of your writing.

Cheers!
home base business
شنبه 16 شهریور 1398 07:57 ب.ظ
Good way of telling, and good paragraph to obtain facts
concerning my presentation focus, which i am going to convey in college.
online money making
شنبه 16 شهریور 1398 07:57 ب.ظ
Great article! This is the type of information that
are meant to be shared across the internet. Disgrace on the
seek engines for now not positioning this publish
higher! Come on over and visit my web site . Thanks =)
lose weight in a week
شنبه 16 شهریور 1398 05:32 ب.ظ
I constantly spent my half an hour to read this weblog's articles daily along with a mug of coffee.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo